BiH F2: Sjajni Damir Džumhur

1234

Sarajevo (10.000, zemlja) - Kvalifikacije - finalno kolo: Damir Džumhur (BiH) - Aleksandar Marić (BiH) 7:6(8) 2:1 ret.; Derviš šutković (BiH) - (1) Dušan Lajović (SRB) 1:6 0:1 ret.; (12) Vedran Begović (BiH) - (4) Jarryd Maher (AUS) 3:6 3:6.

Finalna runda kvalifikacija za 2. ovogodišnji bh. futures, koji se, pod nazivom Bosna Open 2009, igra za nagradni fond od 10.000 dolara i na zemljanim terenima Head Akademije, u Donjem Hotonju, kod Sarajeva, donijela je nekoliko posebno zanimljivih mečeva. Domaćinima je najinteresantniji bio okršaj juniora Damira Džumhura i iskusnog Aleksandra Marića. Džumhur pokazuje ogroman napredak u posljednje vrijeme, a Marić se polako vraća nakon nešto više zdravstvenih problema u posljednjoj godini. Cijeli prvi set je bio pun zanimljivih situacija - Damir je poveo 3:0, Marić se vratio i poveo 3:4, ali je brzo bilo 5:4, te 6:5. U tiebreaku je početak bio na strani iskusnijeg Marića, koji je krenuo minibreakom i tu prednost dugo držao (3:5), mada su u međuvremenu bila još četiri minibreaka. Tada se Damir vraća na 5:5, pa 6:6, a prvu set loptu ima pri rezultatu 7:6, ali na Acin servis. U sličnoj situaciji je i Marić kod rezultata 7:8. Ipak, drugu set loptu Damir ne propušta. Drugi set Marić otvara svojim vodstvom, ali mladi Sarajlija preokret pravi već u 3. gemu, nakon čega mu protivnik predaje meč. Ovom pobjedom je 16-godišnji Damir Džumhur zaokružio sjajan nastup u kvalifikacijama za ovaj futures i izborio svoj prvi nastup u glavnom dijelu nekog profesionalnog turnira. Derviš šutković je pokušao pružiti dostojan otpor 1. favoritu kvalifikacija Dušanu Lajoviću (SRB), 986. igraču svijeta, ali nije mogao ništa više od osvajanja 1. gema. Predaja zbog bolova u desnom ramenu je uslijedila nakon što je i prvi gem u drugom setu otišao na stranu protivnika. Vedran Begović se dosta dobro nosio protiv 4. nositelja Jarryda Mahera, iz Australije. Ipak, za nešto bolji rezultat mu je trebalo više strpljenja i pouzdanja u vlastite mogućnosti - 3:6, 3:6. (mh)